30 نکته ضروری برای دوچرخه سواری ایمن

دوچرخه سواری ذاتاً خطرناک است، چه یک دوچرخه سوار فصلی باشید و چه تازه وارد باشید ، جاده ها و مسیرها خطرات را برای دوچرخه سواران به وجود می آورند.در حالت کلی تمام وسایل نقلیه خطرات منحصر به فرد خود را دارند اما با اقدامات احتیاطی و هوشمند سواری می توانید از خود در برابر بزرگترین خطرات محافظت کنید و در هر سواری ایمن بمانید. در ادامه ۳۰ نکته مهم برای یک سواری ایمن را به طور خلاصه برای شما معرفی خواهیم کرد:

 

از کلاه ایمنی استفاده کنید: یک کلاه ایمنی نمی تواند 100 درصد  نجات جان شما را تضمین کند ، اما همیشه شانس بهتری نسبت به سر برهنه بودن به شما ارائه می دهد. برای دوچرخه  یا دوچرخه برقی خود می توانید کیسه های هوا را نیز تهیه کنید.


دیده شوید:  ترجیها لباس های مخصوص دوچرخه سواری  - رنگهای روشن و لباس دارای بازتابنده نور به خصوص در صبح زود ، اواخر شب یا روزهای ابری بپوشید.


از خود در برابر آفتاب محافظت کنید: ضد آفتاب مخصوصاً در پشت گردن خود استفاده کنید. آستین بلند با پارچه قابل تنفس بپوشید. از عینک آفتابی نیز استفاده کنید.


پیش بینی هوا را بدانید : در صورت لزوم از تجهیزات ضد آب استفاده کنید. حتی ممکن است یک کوله پشتی کوچک به همراه داشته باشید تا لایه های اضافی سبک و وسایل ضروری دیگر را برای هر سواری در خود جای دهید.


آینه های عقب را روی دسته فرمان یا کلاه ایمنی خود نصب کنید : هنوز باید یاد بگیرید که بدون انحراف روی شانه خود نگاه کنید ، اما آینه ها به شما کمک می کند همیشه آنچه پشت سر شما است را ببینید.

به گوش باش : هرگز با هدفون اقدام به سواری  نکنید. شما باید هر آنچه احتمالاً می توانید بشنوید.


با یک دوست سواری کنید: دو دوچرخه سوار بیشتر از یک نفر دیده می شوند. بعلاوه ، اگر اتفاقی برای شما بیفتد ، ممکن است دوست شما بتواند روند واکنش اضطراری را تسهیل کند (و بالعکس).


با مسیر خود خلاق باشید: وقتی دوچرخه سواری می کنید ، ایمن رفتن به آنجا مهمتر از سریعتر رفتن است. جاده هایی را انتخاب کنید که بسیار گسترده یا دارای خطوط مخصوص دوچرخه سواری باشند. جاده های محله ای ساکت و آرام را نسبت به جاده های پرترافیک انتخاب کنید ، به خصوص در آخر هفته ها که ممکن است رانندگان مست بیشتری وجود داشته باشند.


همیشه یک بسته پچ (لوازم پنچری) به همراه داشته باشید : یادگیری وصله زدن تایر می تواند مانع از گرفتار شدن شما در مکانی ناامن یا دور شود.


تلفن همراه و شناسنامه به همراه داشته باشید : اگر کیت وصله ندارید و نیاز به سوار شدن دارید ، تلفن همراه شما مفید خواهد بود. اگر اتفاق بدی برای شما بیفتد ، شناسه شما به عوامل کمک اضطراری کمک می کند تا بفهمند شما کی هستید و چگونه به شما کمک می کنند.

پول نقد همراه خود داشته باشید : اگر خود را بدون کیت پچ یا تلفن می یابید ، پول نقد آخرین چاره عالی هنگام خطرات احتمالی برای گرفتن کابین یا اتوبوس به خانه است.


برای دوچرخه سواری بیشتر آب آشامیدنی بیاورید: این امر خصوصاً در صورت دوچرخه سواری کوهستانی بسیار مهم است.


قوانین ایمنی دوچرخه را برای ایالت خود بدانیدبرای یک سواری ایمن و به دور از خطر، به قوانین سواری در کشور یا ایالت خود مسلط باشید.


از رایج ترین برخوردهای دوچرخه سوار و راننده و نحوه اجتناب از آنها آگاه باشید: مایکل بلوجی از BicycleSafe.com لیستی عالی از 10 برخورد مهم را به همراه نکات پیشگیری گردآوری کرده است.


سیگنالهای دستی قدیمی را کنارگذاشته - از سیگنالهایی استفاده کنید که رانندگان می فهمند: با نگه داشتن بازوی چپ به سمت چپ بدن ، یک چرخش چپ یا تغییر مسیر را نشان دهید. با نگه داشتن بازوی راست خود به سمت راست بدن ، یک چرخش راست را نشان دهید.با این کار رانندگان را از تغییر مسیر خود مطلع میکنید.

با ترافیک سوار شوید ، هرگز مخالف آن نباشید سوار شدن در برابر ترافیک ، چرخش راست را عملاً غیرممکن می کند. از همه مهمتر ، دوچرخه سواران 3.6 برابر احتمال تصادف هنگام سوار شدن در سمت چپ جاده دارند (و این احتمال برای دوچرخه سواران 17 سال به بالا بیشتر از دو برابر است) .


حداقل یک دست ، ترجیحاً هر دو را روی فرمان بگیرید این به شما کمک می کند تعادل بهتری داشته باشید و در مواقع اضطراری سریعتر می توانید عکس العمل نشان دهید.


برای ارزیابی اینکه آیا راننده ای در حال آمدن شما را دیده یا خیر ، به تماس چشمی اعتماد نکنید: هنگامی که با سرعت زیاد سفر می کنید ، دشوار است دقیقاً بگویید که شخصی به کجا می رود. به رفتار کلی راننده بیشتر از تماس چشمی اعتماد کنید.


از زبان بدن استفاده کنید و سر و صدا کنید: هنگامی که تماس چشمی شما از بین می رود ، سعی کنید یک بازو را تکان دهید ، فریاد بزنید ، یا زنگ یا صدای دیگر را صدا بزنید تا توجه راننده را به خود جلب کنید.


همیشه آماده تسلیم باشید: رانندگان باید یاد بگیرند که جاده را به اشتراک بگذارند ، اما شما نمی توانید آنها را درست کنید. کاری که می توانید انجام دهید این است که به اندازه کافی آهسته پیش بروید که بتوانید لحظه ای متوقف شوید یا حق عبور را از آن خود کنید.


از چراغ های جلو و عقب استفاده کنید: این امر به نمایان ماندن در تمام شرایط کمک میکند. همچنین در اکثر جاها توسط قانون لازم است .

مسیرهای خط را دنبال کنید: مستقیم از یک مسیر حرکت کنید و سعی کنید فرمان دوچرخه یا دوچرخه برقی شما در بیشتر مواقع صاف باشد.


بدانید چگونه به چپ بپیچید: گزینه 1: مانور به سمت چپ گردش مثل ماشین. گزینه 2: مستقیماً از چراغ سبز عبور کنید ، در انتهای تقاطع متوقف شوید و دوچرخه خود را پیاده کنید و پس از تغییر چراغ  با ترافیک با پای دیگر راه بروید.


در صورت لزوم از خط عبور کنید: اگر جاده خیلی باریک است و ماشین ها نمی توانند با خیال راحت از سمت چپ از شما عبور کنند ، باید از خط خارج شوید و به جای آن از خیابان دیگری استفاده کنید.


هرگز ، هرگز از سمت راست عبور نکنید: در موارد نادر که اتومبیل پیش رویتان کندتر از سرعت فعلی شما حرکت می کند ، از سمت راست عبور نکنید. ممکن است راننده شما را نبیند و اگر او به سمت راست بپیچد یا هنگام عبور از مسیر تغییر مسیر دهد ، ماشین به سمت شما برخورد می کند.


در تمام مدت با دوچرخه خود مانند یک وسیله نقلیه رفتار کنید: رفت و برگشت دوچرخه سواران بین خیابان و پیاده رو برای دوچرخه سواران غیرقانونی ، برای عابران پیاده غیر ایمن و برای رانندگان گیج کننده است - به ویژه در تقاطع ها. اگر به هر دلیلی نیاز به استفاده از پیاده رو یا پیاده رو دارید ،از دوچرخه خود  پیاده و پیاده روی کنید.


در تقاطع ها هوشیار باشید: هنگام توقف ، در لاین به سمت چپ آویزان شوید تا رانندگان پشت و جلوی شما بتوانند شما را ببینند. اگر هنگام سبز شدن چراغ در جلوی خط قرار دارید ، قبل از رکاب زدن به جلو مراقب رانندگان چراغ قرمز باشید.

عبور از خطوط راه آهن از راه "درست" است: ریل قطارها اغلب به صورت مورب از یک خیابان عبور می کنند تا مستقیم. دوچرخه خود را آهسته و زاویه دار کنید تا هنگام عبور از آن دقیقاً عمود بر مسیرها باشد. اگر این کار را نکنید ، کنترل مسیر دوچرخه خود را از دست خواهید داد.


مواظب سنگ ریزه ، یخ ، شن و ماسه ، گودال ها و سایر خطرات جاده ای باشید: با کاهش سرعت میتوانید به راحتی با خیال راحت از آنها عبور کنید.


مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری را طی کنید: با استفاده از مسیرهای تفریحی مخصوص دوچرخه سواران می توانید از برخی تهدیدات خطرناک برای ایمنی دوچرخه سواری جلوگیری کنید.

برای دریافت مشاوره و یا خرید انواع دوچرخه های برقی میتوانید با کارشناسان ایران اسکوتر تماس حاصل فرمایید.