درسهایی از اولین آزمایش اشتراک گذاری اسکوتر الکترونیکی در استرالیا

Roadie

لایم: درسهایی از اولین آزمایش اشتراک گذاری اسکوتر الکترونیکی در استرالیا
 

اگر اخیراً در بریزبن بوده اید، می دانید که اتفاقات جدیدی درحال رخ دادن در سطح شهر است. اسکوترهای برقی لایم در سراسر CBD و حومه های همجوار ظاهر شده اند و از آنجایی که هنوز روزهای اولیه برای این وسایل نقلیه ی جدید است، بنابراین نمی توان با اطمینان گفت که آیا این وسایل نقلیه تبدیل به پای ثابت گزینه های حمل و نقل موجود در این شهر خواهند شد یا نه. این مقاله نیز حاصل کار یک تیم تحقیقاتی در حوزه ی حمل و نقل در مورد آزمایش بریزبن و پیامدهای آن است.
اختلال در حمل و نقل زندگی را برای سیاستگذاران و آژانس های حمل و نقل دشوار می کند. کوئینزلند در ابتدا سعی در جلوگیری از اشتراک غیرقانونی سواری های اجاره ای داشت اما بعدها به تقاضای عمومی شرکت های «اوبر» و «اُلین» را قانونی اعلام كرد. سیستم های اشتراک گذاری اسکوتر الکترونیکی می توانند تاثیر زیادی بر سفر افراد در سطح شهر بگذارند.
می توانید یک برنامه را دانلود کرده، به سرعت ثبت نام کنید و تنها با یک دلار یکی از اسکوتر ها را برای خود برداشته، پدال گاز را فشار دهید و با سرعت 25 کیلومتر در ساعت به هرجا که می خواهید بروید. اسکوترها را می توان در مسیرهای پیاده رو در سرتاسر مرکز شهر پیدا کرد و پس از استفاده کنار گذاشت. این اسکوترها مسافرت کم هزینه ای را ارائه می دهند و میزان انتشار کربن آنها نیز کم است.
پیش از این، شهرهای آمریکای شمالی مانند سان فرانسیسکو و واشنگتن دی سی پر از اسکوترهای الکترونیکی بودند. برخی از شهرها اسکوترهای الکترونیکی را به طور کامل ممنوع کردند و برخی دیگر برای کنترل رانندگان اسکوترهای الکترونیکی جدید، مقرراتی را وضع کردند.
اجرای این آزمایش در بریزبن به شهر و ایالت کمک می کند تا ببینند که آیا این روش خوبی برای حمل و نقل است؟ و آیا می توان رویکرد نظارتی مناسبی را تعیین کرد؟ در ابتدا اجازه ی «گذر موقت در بریزبن» به شرکت لایم داده شد، که به این شرکت اجازه می داد تا 500 دستگاه اسکوتر الکترونیکی را در سطح شهر عرضه کند و تا زمانی که سواران کلاه ایمنی می پوشیدند (کلاه هایی که یا توسط خود شرکت تهیه شده و به هر اسکوتر متصل است، یا کلاه هایی که خودتان به همراه می آورید) و از اسکوترها با مسئولیت پذیری استفاده می کردند، مشکلی پیش نمی آمد.
با تشکر از وزیر حمل و نقل کوئینزلند و ریاست خوب وی که برای اولین بار در استرالیا اجازه ی استفاده از اسکوترهای الکترونیکی را در سطح شهر داد و اخیراً نیز برای بهبود تنظیم قوانین در رابطه با این عملیات تلاشهایی کرده است. همچنین آفرین بر شورای شهر بریزبن برای تصویب و تایید انجام این آزمایش در منطقه ی مرکزی تجاری و همکاری با شرکت لایم. البته عدم تداخل قرارداد شورا با اشتراک گذاری دوچرخه ها با اسکوترها، مانع از رقابت اسکوترهای الکترونیکی با دوچرخه ها در جذب سواران نمی شود.
وقتی یکی از این اسکوترهای الکترونیکی را سوار می شوید، احساس آزادی می کنید. اگر قبلاً و وقتی کودک بودید از اسکوتر های معمولی بدون موتور استفاده کرده باشید، نسخه های جدید اسکوتر برای سوار شدن از اسکوترهای قدیمی یک سر و گردن بالاتر هستند. با استفاده از موتور برقی این اسکوترها، به راحتی می توان از تپه های بریزبن عبور کرد. یک سفر کوتاه از محوطه ی کرانه ی جنوبی تا کنار رودخانه و از طریق باغهای گیاه شناسی تا مرکز شهر 6 مایل طول کشید و هزینه ای بیش از 3 دلار دارد.
هیچ شیوه ی حمل و نقل دیگری از نظر زمان یا هزینه ی کم در چنین سفرهایی قابلیت رقابت را نخواهد داشت، مگر اینکه شما دوچرخه یا اسکوتر الکترونیکی خود را همراهتان به شهر بیاورید. هزاران نفر از ساکنان و گردشگران هر روز از اسکوترهای الکترونیکی در بریزبن استفاده می کنند. منابع ما گزارش می دهند که از اواسط ماه نوامبر بیش از 100000 کاربر بیش از 300،000 سفر در این شهر انجام داده اند.
گزارش هایی در مورد صدمات ناشی از سقوط از اسکوتر وجود دارد. بنابراین باید در چند سفر اول با احتیاط رانندگی کنید، تا در هر نوع اسکوتری که استفاده می کنید، به دنبال مشکل بوده و کلاه ایمنی خود را بپوشید.
 

اسکوتر-برقی-شارژی-هوشمند

بنابراین، چه مشکلاتی وجود دارند؟
مشاهدات ما در دو ماه گذشته نشان می دهد رفتار کاربران با گذشت زمان تغییر کرده است. به نظر می رسد برخی رفتارهای نادرستی که در چند روز اول شاهد آن بودیم، جای خود را به هنجارهای اجتماعی جدید داده است.
کیفیت و نحوه ی پارک کردن نیز در حال بهبود است. سواران نمی توانند اسکوترها را در جاهای نامناسب و مکانهایی که ممکن است باعث ایجاد مزاحمت شود پارک کنند. سواران تشویق می شوند که اسکوترها را خارج از مکان های مشکل ساز پارک کنند و مجبور هستند که عکسی از تلاش خود برای پارک کردن اسکوتر را ارسال کنند. کافی است چند بار در جاهای نادرست پارک کنید، و لایم حساب کاربری شما را به حالت تعلیق درخواهد آورد. لایم نیز بر لزوم سواری ایمن و پیروی از قوانین تأکید می کند.
با اینحال هنوز هم مشکلاتی وجود دارد. راهنمایی هایی که باید در مورد مکان های قانونی برای سوار شدن به سواران ارائه شود، چه در وب سایت وزارتخانه ها، رسانه های خبری، اپلیکیشن شرکت و یا وب سایت آن، در بعضی مواقع وجود ندارد، متناقض است، یا حتی کاملا گیج کننده است! با این حال، رفع این مشکل اصلا سخت نیست.
بریزبن در پنج دهه ی گذشته زیرساخت های دوچرخه ی زیادی به جز چند پل و مسیرهای کنار رودخانه ایجاد نکرده است. هنوز سرعت خیابان های محلی به 30 کیلومتر در ساعت کاهش نیافته، با اینکه این میزان سرعت در حال حاضر استاندارد موجود در اروپا است. و همچنین مسیرهای ایمن آشکاری برای استفاده در هنگام اسکوتر سواری در قسمت های مرکزی شهر وجود ندارد.
رفع این مشکلات چالش برانگیزتر خواهد بود، اما در هرحال، استفاده از اسکوترهای الکترونیکی بی آلاینده و بی صدا در مرکز شهرهایی که انباشته از ماشین های سواری هستند، مشخصا قابل ترجیح تر است.
 

اسکوتر-برقی-شارژی-هوشمند

بهترین گزینه های نظارتی کدامند؟
لایم ثابت کرده است که این سیستم ها در شهرهای استرالیا به خوبی کار می کنند. اما سوالات مهم مربوط به مقررات در حوزه ی نظم و ترتیب همچنان باقی است. شهرهای آمریکای شمالی سیستم های نظارتی مختلفی را معرفی می کنند که شامل موارد زیر است:
• مجوزها (که غالباً از طریق مناقصه اعطا می شود)
• میزان حداکثر سرعت
• مقررات مربوط به وسایل نقلیه
• مناطق مجاز و غیرمجاز برای رفت و آمد
• کنترل پارک کردن
• هزینه های بالا برای برداشتن و رها کردن اسکوترهایی که اپراتورها در جمع آوری آنها موفق نیستند.
مدیران شهر ما باید تصمیم بگیرند که چه گزینه هایی را ترجیح می دهند.
ما پنج پیشنهاد داریم:
1. در شهرهای استرالیا نیازی به اسکوترهایی که قدرت بیشتری داشته باشند یا سریعتر از اسکوترهای لایم فعلی حرکت کنند، وجود ندارد. در حال حاضر، تصمیم به انتخاب سرعت 25 کیلومتر در ساعت برای اسکوترها مناسب است. اما محدود کردن سرعت به 10 کیلومتر در ساعت، همانطور که قوانین قبلی در کوئینزلند انجام می داد، بی معنی و غیر ضروری است.
2. سیستم های اسکوتر الکترونیکی احتمالاً یک انحصار یک، یا شاید دو قطبی هستند. این امر به این دلیل است که برای اطمینان از کارآیی در عملکرد، پایین نگه داشتن هزینه ها و فراهم کردن پوشش گسترده برای کاربران، به اسکوترهای زیادی از همان اپراتور موجود در یک منطقه ی گسترده نیاز است.
شورای شهر بریزبن از انحصار احتمالی که از طریق مناقصه اعطا می شود صحبت می کند. این رویکردی است که از اولین عملیات تراموای این شهر در دهه 1880 استفاده شده است. اگر شهرهای استرالیا حقوق انحصاری را اعطا کنند، امیدواریم که با استفاده از کارمزد ها، از حرکتی در سانتا مونیکا پیروی کنند تا از اپراتوری که در جهت بهبود مسیرهای دوچرخه سواری در شهر فرض شده است، استفاده کنند تا فضای سواری ایمن تری ایجاد شود.
3. توصیه می کنیم مکان های پارک اسکوتر در مکان های کلیدی مشخص شود، زیرا این امر به دلیل رقابت در فضای تنگ خیابان های باریک و پیاده روی های شهر، دشوار خواهد بود.
4. شهرها باید با شرکتهای اشتراک اسکوتر که شامل داده هایی برای به اشتراک گذاری، تحقیق، تجزیه و تحلیل کلی درباره ی حمل و نقل شهری است، مشارکت بامعنایی داشته باشند. طرح «موبایک» شرکت «گلد کوست»، بدون هیچ هیاهویی، بهترین طرح استفاده شده در اشتراک گذاری دوچرخه در استرالیاست و همچنین مثال مناسبی برای یک مدل خوب برای همکاری.
5. این اسکوترها باید بخشی از حرکت به سمت خدمات حمل و نقل اشتراکی باشند. به زودی «حمل و نقل به عنوان یک سرویس» ارائه خواهد شد و ما باید مبلغی ماهانه را برای دریافت وسایل نقلیه عمومی به علاوه ی اشتراک اتومبیل، دوچرخه و اسکوتر، و برخی از اشتراکات کیلومتر شمار های تاکسی بپردازیم. براساس تقاضاها در بریزبن، اسکوترهای الکترونیکی نیز باید در این بسته ها قرار بگیرند.
ترکیب نظارتی بالا، بیشتر موارد مطرح شده را پوشش می دهد. همه ی این موارد را درست انجام دهید، و اسکوترهای الکترونیکی می توانند با ایجاد مجموعه ای بهتر از گزینه های موجود در حوزه ی حمل و نقل، به ایجاد شهری ایمن تر، پایدارتر و با نشاط بپردازند.
 

برای خرید انواع اسکوتر های برقی با کیفیت میتوانید با مشاوران ایران اسکوتر تماس حاصل فرمایید.