جایگاه موتورسیکلت های برقی در زمان حال و آینده

Roadie

همانطور که احتمالاً متوجه شده اید ، اخیراً ما اخبار زیادی درباره موتورسیکلت های برقی را پوشش داده ایم. این محصولات در اخبار موتورسیکلت ها بسیار کمرنگ بودند ، اما امروزه با پیشرفت تکنولورژی همه جا هستند. به نظر می رسد همیشه یک تیزر یا خبر جدید از این محصولات منتشر میشود که می توانید در مورد آن گزارش دهید.

با وجود همه گیر شدن موتورسیکلت برقی در سطح جهانی ، برای کسب اطلاعات  شما ممکن است در تمام اخبار آینده گم شوید ، بنابراین من فکر کردم بهتر است با جزئیات بیشتری بحث کنیم که فناوری موتور سیکلت برقی در حال حاضر در کجا قرار دارد ، و تا چه حدودی در آینده پیشرفت خواهد داشت.

یک نکته این است که مطمئناً موتور سیکلت های برقی نقش بسیار پررنگی درآینده خواهند داشت. با وجود استانداردهای تولید گازهای گلخانه ای فعلی و قابلیت های عملکرد یک موتور سیکلت برقی ، من نمی بینم که چگونه کسی می تواند فکر کند موتورسیکلت برقی آینده ای در صنعت نخواهد داشت.

این بدان معنا نیست که موتورسیکلتهای احتراق داخلی به زودی در کل ناپدید می شوند. موتور احتراق داخلی برای چندین دهه دیگر کار می کند. مردم با آنها راحت هستند ، از قیمت مناسبی برخوردار هستند و صداهایی ایجاد می کنند و حسی را ایجاد می کنند که موتورهای برقی نمی توانند. با این گفته ، زمانی فرا می رسد که بیشتر موتورسیکلت های فروخته شده به جای مخزن بنزین و موتور دارای باتری و موتور می باشند.

دنیای موتورسیکلت های برقی بسیار جالب توجه است. از نظر فن آوری چیزهای زیادی در پیش رو هست و چه کسی (چه شرکتی) چه چیزی را می سازد،بسیار مورد توجه است.

در ژاپن ، هوندا ، کاوازاکی ، سوزوکی و یاماها برای تولید موتور سیکلت های برقی با فناوری باتری قابل تعویض با یکدیگرهمکاری کردند. در ایالات متحده آمریکا هارلی دیویدسون LiveWire با قیمتی ظالمانه منتشر شد و به نظر می رسد برنامه هایی برای سایر موتورسیکلت ها و دستگاه های تحرک برقی دارد. Zero Motorcycles به تازگی پیشرفته ترین و چشمگیرترین مدل خود SR / F را منتشر کرده است . Lightning Motorcycles موتور سیکلت برقی به نام Strike را منتشر کرد تا همه آنها را به چالش بکشد .

مهمتر از همه اینها دسته بندی محصولات حمل و نقل الکتریکی است. موتورسیکلت برقی ، اسکوترها و موتور سیکلت های Moped  وجود دارند که دراین دسته بندی قرار میگیرند. هر یک از این محصولات می توانند نسبت به نیاز کاربر، از یک موتور سواری پرقدرت و با قیمت بالا گرفته تا یک دوچرخه مسافرتی بسیار مقرون به صرفه را برای کاربر فراهم کنند.

مهم نیست چه کسی دوچرخه یا موتورسیکلت را ساخته است ، مهم استانداردهایی هست که بسیار مورد توجه قرار میگیرد مانند: محدوده پیمایش، عملکرد ، زمان شارژ و قیمت. برخی از تولیدکنندگان تنها با تشدید یکی از موارد بالا میتوانند محصولی منحصر به فرد را ارائه کنند.

این بدان معناست که اگر یک موتورسیکلت قیمت پایین دارید ، مانند مواردی که در موتورهای شرکت Onyx وجود دارد از محدوده پیمایش، زمان شارژ و عملکرد آن رنج می برید. اگر دامنه پیمایش، زمان شارژ و عملکرد چشمگیر هستند ، قیمت آنقدر زیاد است که ارزشش را ندارد دقیقاً مشکل LiveWire از شرکت هارلی دیویدسون که قیمتی در حدود 30000 دلار دارد.

موتور-سیکلت-برقی-هارلی-داویدسون

تا زمانی که قیمت پایین نیاید یا دامنه پیمایش ،تعداد بار شارژ و عملکرد بالا برود ، موتورسیکلت های برقی تلاش می کنند تا از رقبای احتراق داخلی خود خارج شوند.

روند پیشرفت این صنعت در حال حاضر ، می تواند سالها به طول انجامد ، اما پیشرفت های چند سال آینده در فناوری باتری می تواند باعث افزایش اضطراب دامنه فعلی به چیزی از گذشته شود.

فناوری باتری حالت جامد و فناوری باتری جریان دار می تواند همه چیز را تغییر دهد. این فناوری قرار است ظرف چند سال آینده به بازار عرضه شود و می تواند بارهای شارژ را کاهش و دامنه پیمایش قابل توجهی را افزایش دهد که ابتدا در اتومبیلها استفاده میشود و سپس راهی صنعت موتور سیکلت های برقی می شود.

فن آوری های اصلی مورد استفاده چیست؟

بیایید یک لحظه فناوری آینده را کنار بگذاریم و به فناوری موتورسیکلت برقی که در حال حاضر مورد استفاده هستند متمرکز شویم. من تکنسین موتورسیکلت برقی نیستم ، اما حتی می توانم سریع به شما یک تکنولوژی را تقسیم کنم ، و به شما کمک کنم آنچه را که باید از دیدگاه مصرف کننده بدانید درک کنید.

وقتی صحبت از باتری ها می شود ، همه از باتری های لیتیوم یونی در اندازه های مختلف استفاده می کنند. بعضی از آنها به صورت حودکار خنک می شوند و برخی با مایع خنک می شوند. به طور کلی هر چه سریعتر باتری را خنک کنید سریعتر شارژ می شود. موتورسیکلت های بزرگتر با باتری های بزرگتر فراتر می روند. بنابراین محدوده این بحث به شما می رسد که چگونه می توانید باتری را درون موتورسیکلت بسته بندی کنید و چقدر کارآمد می توانید نیرو را از آن باتری به جاده منتقل کرده و دمای آن را مدیریت کنید.

از نظر موتور ، در حال حاضر بیشتر تولید کنندگان موتور سیکلت از موتورهای الکتریکی با اندازه های مختلف استفاده می کنند که زنجیر ، کمربند ، محور محرک و غیره را به کار می گیرند . (سیستم های سنتی رانندگی موتور سیکلت)

با این حال ، برخی از موتورسیکلت های برقی با موتورهای توپی الکتریکی وجود دارند. قابل توجه ترین نمونه آن از موتورسیکلت های شرکت Fuell است که هنوز در حال توسعه موتورسیکلت های خود است و باید بزودی اطلاعات بیشتری را در مورد موتور سیکلت های خود منتشر کند.

همچنین ترمزهای احیا کننده ای وجود دارد که تقریباً توسط هر تولید کننده استفاده می شود و به اضافه شدن توان به باتری در حال حرکت کمک می کند. علاوه بر این ، شما شاهد فناوری پیشرفته تری به موتورسیکلت های برقی هستید. Zero Motorcycles فناوری جدیدی را به آخرین تلاش خود یعنی مدل SR / F اضافه کرده است ، از جمله برنامه ای که با موتور سیکلت هماهنگ میشود و ویژگی های متنوعی را ایجاد می کند.

توجه به این نکته مهم است که ممکن است فناوری مورد استفاده در موتورسیکلت های برقی پیشرفته باشد ، اما به نگهداری بسیار کمتری نیاز دارد. به طور کلی قطعات کمتری در این محصولات وجود دارد. قطعاتی که در آنجا قرار دارند ، به تعمیر و نگهداری کمتری احتیاج دارند ، به این معنی که هزینه داشتن موتور سیکلت برقی کاهش می یابد. این جنبه بسیار مهمی از موتورسیکلت برقی میباشد و موردی است که بسیاری از افراد از جمله خودم از آن هیجان زده می شوند.

در فناوری موتور سیکلت فقط برقی چند نام بزرگ وجود دارد. Zero Motorcycles راه را در این فضا به پیش می برد ، این شرکت از سال 2006 تا کنون بوده است. محصولات این شرکت به پیشرفت خود ادامه داده و موفق شده است که بیشتر رقبای برقی خود را پشت سر بگذارد.

Lightning Motorcycles شرکت دیگری است که کارهای بزرگی را انجام می دهد. این شرکت دارای مدل LS-218 گران قیمت خود است که یک موتور سیکلت رکورددار می باشد. این شرکت همچنین مدل Strike را منتشر کرد که در زیر آن را مشاهده می کنید.

موتور-سیکلت-برقی

Energica یکی دیگر از تولید کنندگان موتور سیکلت برقی است که ارزش توجه کردن به آن را دارد. این شرکت دارای سه موتور سیکلت برقی با کیفیت است و اکنون مدتی است که اقدام به فروش مدل های خود می کند و اولین شرکتی است که سیستم ترکیبی شارژ (CCS) را در اختیار دارد .

آخرین تولیدکننده الکتریکی که در حال حاضر واقعاً باید بدانید Fuell است. سرمایه گذاری ضعیف توسط اریک بوئل ، که قبلاً از هارلی دیویدسون بود ، شرکتی نیست که باید رد شود. بوئل می داند چه می کند. در حالی که این شرکت هنوز تمام اطلاعات مربوط به موتورسیکلت خود یعنی Fuell Flo را منتشر نکرده است ، ما مطمئناً می دانیم که این موتور برقی دارای برد 125 مایل و باتریهای قابل جابجایی خواهد بود.

همه بازیکنان بزرگ فعلی در صنعت موتور سیکلت به دنبال یا در حال توسعه فناوری موتور سیکلت برقی هستند. بدیهی است که هارلی دیویدسون به اصطلاح در حال غواصی عمیق در این رابطه است. کاوازاکی ، هوندا ، سوزوکی و یاماها همگی دارای یک مدل از موتور سیکلت برقی یا حداقل نوعی تکنولوژی در آثار خود هستند.

به نظر می رسد که اکثر شرکت ها در حال کار بر روی فناوری محصولات حمل و نقل الکتریکی هستند و یا منتظر هستند تا فناوری باتری را بهبود ببخشند تا جایی که منطقی است که یک موتور سیکلت با قیمت مناسب ارائه دهیم. تا زمانی که شاهد دستیابی به موفقیت در نوعی فناوری باشیم ، تعجب آور خواهد بود که ببینیم این شرکت ها موتورسیکات های برقی بیشتری را از دست می دهند.

هنگام دستیابی به موفقیت ، چه در باتری ، چه در زمان شارژ شدن و چه باتری قابل تعویض، می توانید از هر تولید کننده انتظار سیل موتورسیکلت های برقی را به بازار داشته باشید.

 

چه موتورسیکلت برقی در بازار فعلی ایران ارزش خرید دارد ؟

در حالی که موتور سیکلت های برقی به طور قطع در جهت درست هدایت می شوند ،در آینده ای نه چندان دور شاهد پیشرفت چشمگیری خواهد بود. در بازار ایران نمونه موتور سیکلت های برقی هستند که اکثر آنها فاقد دامنه پیمایشی و کارایی کافی برای توجیه برچسب های قیمت بالا هستند.

با این گفته ، چند مدل رایج  که نسبت به قیمت آنها ارزش خرید دارند را معرفی میکنیم. چهار موتور سیکلت برقی که  پیشنهاد می شود و نسبت به امکانات،دامنه پیمایش و کیفیت ساخت و البته قیمت مناسب ارزش خرید دارد را مورد بررسی قرار میدهیم.

1- نامی مدل EL510

شرکت نیرو محرکه یکی از اولین تولیدکنندگان موتورهای برقی در ایران با سابقه درخشان در زمینه موتورسیکلت و خدمات پس از فروش میباشد.موتور سیکلت برقی مدل EL510 یکی از پرفروش ترین محصولات الکتریکی این شرکت میباشد که با بهره مندی از یک موتور 2000 وات قدرتمند قادر است تا با سرعت 60 کیلومتر بر ساعت حرکت کند و با هر بار شارژ مسافتی در حدود 60 تا 70 کیلومتر را بپیماید ، همچنین به لطف بدنه و شاسی مستحکم EL510 میتواند وزنی معادل 200 کیاوگرم را به راحتی تحمل کند. از دیگر مزایای اصلی موتور برقی EL510 میتوان به ظاهر اسپورت ، کیفیت ساخت بالا ، صندلی بزرگ و راحت برای استفاده دو نفره و خدمات پس از فروش قوی در سراسر ایران اشاره کرد.

موتور-برقی-نامی-EL510

توان موتور : 2000 وات

باتری : 72 ولت

نهایت سرعت : 60 کیلومتر بر ساعت

میزان پیمایش با شارژ کامل : 60 کیلومتر

 

2- نامی مدل EL504

از دیگر محصولات نیرو محرکه میتوان به موتور برقی EL504 که از یک موتور الکتریکی 1500 واتی بهره میبرد اشاره کرد.میتوان گفت یکی از به صرفه ترین موتورهای برقی در بازار ایران EL504 میباشد چرا که با دارا بودن 60 کیلومتر پیمایش و سرعت 50 کیلومتر و قیمت پایینتر نسبت به محصولات مشابه داخل بازار گزینه قابل تاملی میباشد.El504 دارای فضای مناسب برای نشستن حتی برای 2 نفر است ونیز علاوه بر صندوق با فضای مناسب،دارای باکس مخصوص در جلوی موتور نیز میباشد.سواری نرم و بی صدا به خوبی رعایت شده است اما با توجه به قیمت این محصول انتظار زیادی از ظاهر آن نباید داشته باشید!

موتور-برقی-نامی-el510

توان موتور : 1500 وات

باتری : 60 ولت

نهایت سرعت : 50 کیلومتر بر ساعت

میزان پیمایش با شارژ کامل : 60 کیلومتر

 

3- SKZ مدل 1600 وات

گروه تولیدی صنعتی سپهر خودرو زنجان با بهره مندی از تکنولوژی روز دنیا توانسته محصولاتی را به بازار عرضه کند که تصویر کاملی از انطباق پذیری قطعات و ترکیب صحیحی از توان،انعطاف و کیفیت بالا باشد.دقت و تخصص از ابتدای طراحی تا پایان تولید در هر گروه از تولیدات شرکت،ویژگی های منحصر به همان گروه محصول را شامل میگردد.از عملکردهای منحصر به فردی که میتوان از خدمات این شرکت نام برد استفاده از موتور قدرتمند بوش آلمان در محصولات الکتریکی میباشد.همه نشان از این دارد که دست اندر کاران مجموعه تولیدی سپهر خودرو زنجان تمام تلاش خود را میکنند تا شما از رانندگی لذت ببرید.شرکت سپهر خودرو زنجان موتور سیکلت برقی 1600 وات SKZ  را که با تکنوروژی روز دنیا ادغام شده است، توانسته این محصول بی نظیر را در ایران تولید و به بازار عرضه کند، این محصول در اکثر کشورهای اروپایی از جمله آلمان و سوئد نیز تولید می شود و در سرتاسر جهان طرفداران بسیاری دارد.موتور برقی SKZ از یک موتور الکتریکی بوش با توان 1600 وات بهره میبرد که مهمترین وجه تمایز این موتور با سایر رقبای خود میباشد.امروزه بهترین موتورهای برقی در سطح جهان نیز از این نوع موتور الکتریکی که بهترین راندمان و عملکرد را دارد استفاده میکنند.SKZ با توان خروجی 1600 وات قادر است تا وزن 200 کیلوگرم را به راحتی تحمل کند،همچنین برای عبور از مسیرهای دارای شیب در سطح شهر مشکلی نخواهید داشت.SKZ از تکنولوژی باتری های لید اسید برای حرکت کردن استفاده میکند و دارای 5 عدد پک باتری که به صورت سری بسته میشوند که در نهایت ولتاژ 60v را با خروجی 20 آمپر فراهم میکند . با هر بار شارژ کامل که حدود 6 الی 8 ساعت زمان میبرد ، SKZ میتواند مسافت 60 الی 70 کیلومتر ( بسته به نوع رانندگی ، شیب و وزن ) را طی کند. عمر مفید باتری نیز از سوی شرکت سازنده 800 بار شارژ اعلام شده است. یک قابلیت دیگر که در این موتور تعبیه شده و در نوع خود جالب است درگاه USB برای شارژ موبایل است که در صندوق این موتور میباشد. در حین رانندگی علاوه بر اینکه از امنیت تلفن همراه خود اطمینان دارید میتوانید آن را شارژ کنید!

موتور-برقی-1600-وات-skz

توان موتور : 1600 وات

باتری : 60 ولت

نهایت سرعت : 50 کیلومتر بر ساعت

میزان پیمایش با شارژ کامل : 60 کیلومتر

 

4- موتور سیکلت برقی PMS 2000

موتور برقی PMS مدل  2000 وات , تمام آنچه که یک موتور سوار به آن نیاز دارد هم از لحاظ قدرت و هم از لحاظ امکانات را فراهم کرده است.از طرفی PMS با ظاهر کاملا اسپورت و به روز تمام آنچه که از یک موتور برقی اسپورت انتظار دارید برای شما به ارمغان می آورد.

این موتور سیکلت برقی با بهره مندی از یک موتور الکتریکی 2000 وات از نوع QS قادر است تا با سرعت 70 کیلومتر بر ساعت حرکت کند , که این سرعت برای یک موتور برقی از لحاظ ایمنی و استفاده درون شهری سرعت مطلوبی میباشد.

همچنین موتور برقی PMS به یک باتری 72 ولت با توان خروجی 20 آمپر مجهز شده است که به شما این امکان را میدهد که با یک بار شارژ کامل بتوانید مسافتی بین 60 تا 70 کیلومتر را بپیماید .محل شارژ برای این موتور بر خلاف نمونه های مشابه روی بدنه ی جلوی موتور تعبیه شده است که این امر فرآیند شارژ کردن موتور را آسان تر میکند.( میزان مسافت قابل پیمایش بسته به سرعت , وزن شخص موتور سوار و سطح جاده میتواند متفاوت باشد ).برای شارژ کامل باتری این موتور سیکلت برقی نیز به زمانی در حدود 6 تا 8 ساعت نیاز خواهید داشت.

از دیگر مزایای موتور برقی PMS  میتوان به وجود ترمز های دیسکی در جلو و عقب آن اشاره کرد.اگر نیاز داشتید که موتور به سمت عقب حرکت کند نگران نباشید , در این موتور سیکلت برقی کلیدی قرار گرفته شده است که با فشار دادن آن موتور به سمت عقب حرکت میکند و میتوانید از قدرت موتور برای عقب رفتن کمک بگیرید.همچنین این موتور سیکلت برقی به یک نمایشگر دیجیتال مجهز میباشد که اطلاعاتی از جمله میزان شارژ , سرعت , وجود عیب در موتور و ... را میتواند  شما نمایش دهد.سیستم ضد سرقت،دزدگیر هوشمند و روشن شدن بدون کلید از دیگر امکانات PMS میباشد.همچنین با فعال کردن قفل دزدگیر چرخ عقب نیز قفل شده و مانع حرکت موتور میشود.

موتور-برقی-2000-وات-pms

توان موتور : 2000 وات

باتری : 72 ولت

نهایت سرعت : 70 کیلومتر بر ساعت

میزان پیمایش با شارژ کامل : 60 کیلومتر

 

 

برای دریافت مشاوره و یا خرید انواع موتور سیکلات های برقی میتوانید با کارشناسان ایران اسکوتر تماس حاصل فرمایید.