وسایل نقلیه کوچک مقیاس

Roadie

اسکوترهای برقی : آنچه لازم است در مورد وسایل نقلیه کوچک مقیاس بدانید

وسایل_نقلیه_کوچک_مقیاس

در چند سال گذشته شرکت‌های زیادی در زمینه خدمات حمل و نقل با وسایل کوچک ظهور کرده‌اند. به عنوان نمونه شرکت‌های چینی Ofo و  Mobike و شرکت‌های آمریکایی Citi Bike و Jump Bikes آپشن‌های مختلفی برای مسافرت‌های کوتاه در اختیار شهروندان قرار داده‌اند. این شرکت‌ها به طور مخاطره آمیزی روی سیستم حمل و نقل خود سرمایه گذاری کرده‌ و حالا دارند سود زیادی را از این طریق کسب می‌کنند. این نشان دهنده علاقه دو طرفه سرمایه گذار و مشتری به توسعه حمل و نقل با وسایل سبک است. از سال 2018 و با روی کار آمدن اسکوترهای برقی توسط شرکت‌های Lime و Bird در آمریکا، حمل و نقل با وسایل نقلیه کوچک شکل تازه‌ای به خود گرفت.

اسکوترهای برقی آنقدر پر طرفدار شدند که شرکت‌های Lime و Bird توانستند در عرض یک سال به رشد اقتصادی میلیارد دلاری برسند. این رشد سریع تاکنون برای هیچ شرکتی سابقه نداشته است. کم کم شرکت‌های بزرگ نیز خود را وارد رقابت کردند.

در سال 2019 کمپانی‌های Grin و Yellow با هم تلفیق شده و اکنون بزرگترین شرکت فعال در زمینه وسایل نقلیه سبک در آمریکای لاتین هستند. شرکت‌های دیگری در سرتاسر جهان، مانند Spin، Skip، Scoot، PopScoot، Beam، Tier Mobility،  Wind Mobility، Voi Technology، Vogo، Dott و Flash همه اعلام کرده‌اند که می‌خواهند سرمایه خود را در این بخش افزایش دهند. فقط در اروپا، از سال 2018، 5 کمپانی در زمینه اسکوتر برقی ظهور کرده و در مجموع 150 میلیون دلار در این زمینه سرمایه گذاری کرده‌اند.

وسایل_نقلیه_کوچک_مقیاس

عکس: BASE10

هر چند موراد منفی زیادی از قبیل دور انداختن اسکوترها، ازدحام آنها در پیاده رو، دزدیده شدن، تصادفات و جراحت‌های ناشی از آنها باعث شده که بسیاری فکر کنند اسکوترها وسایل مناسبی برای حمل و نقل شهری نیستند. بنابراین با وجود سرمایه گذاری‌های زیاد و رشد چشم گیری که اسکوترها تاکنون داشته‌اند این سوال مطرح است که آیا آنها در دراز مدت دوام خواهند آورد یا باید جای خود را به وسایل نقلیه جدیدتر بدهند.

آیا شهرها به اسکوترهای برقی نیاز دارند؟

کلان شهرها در تمام نقاط جهان با مشکل افزایش جمعیت، ترافیک و آلودگی هوا رو به رو هستند. در چنین شرایطی فشار زیادی به سیستم حمل و نقل عمومی وارد می‌شود. در آمریکا 46 در صد ترافیک را خودروهایی تشکیل می‌دهند که برای طی مسافتی کمتر از سه مایل از خانه بیرون آورده شده‌اند. در چنین شرایطی حمل و نقل با وسایل کوچک برای طی کردن مسافت‌های کم می‌تواند تا حد زیادی بار ترافیک را کاهش دهد. داده‌های INRIX نشان می‌دهد که در سال 2014 هر فرد شاغل آمریکایی به طور میانگین 42 ساعت را در ترافیک گذرانده است.

منبع : Forbes

برای تهیه انواع اسکوتر های برقی میتوانید به ایران اسکوتر مراجعه کنید.