موتور الکتریکی جدید شرکت انگلیسی Zapp

Roadie

Zapp i300

کمپانی Zapp در راستای نمایشگاه EICMA میلان اسکوتر الکتریکی خود را با نام   Zapp i300 معرفی کرد .

نقد-و-بررسی-موتور-برقی-انگلیسی-zapp-i300

Zapp i300 یکی از سریعترین موتور های برقی در بازار است که با سرعت بالای 100 مایل بر ساعت ( 160 کیلومتر بر ساعت ) به صورت الکترونیکی قابل حرکت میباشد.

این سرعت بالا  حاصل یک موتور قدرتمند با توان 14 کیلو ولت برابر با 14000 وات  یا 18.7 اسب بخار میباشد که در مقایسه با اکثر اسکوتر های استاندارد الکتریکی دیگر که در محدوده 2 تا 4 کیلو وات هستند بی رقیب و منحصر به فرد میباشد.

موتور Zapp i300 همچنین دارای گشتاور 587 نانومتری (433 فوت) است. این گشتاور حتی بیشتر از موتورسیکلت الکتریکی قدرتمند کوتیس Zeus که درحدود 393 نیوتن متر است هم میباشد. گشتاور بالا به لطف سیستم two-stage belt reduction امکان پذیر شده است و یک موتور الکتریکی با سرعت بالا برای ایجاد گشتاور عظیم ایجاد می کند.

با وجود این موتور پر قدرت , شتاب Zapi300 برای رسیدن به سرعت 80 کیلومتر بر ساعت تنها 4.1 ثانیه می باشد.

نقد-و-بررسی-موتور-برقی-انگلیسی-zapp-i300

یک گیربکس تقویت شده با فیبر کربن به طور صریح این نیرو را از موتور مرکزی با قابلیت خنک کننده خودکار به چرخ عقب انتقال می دهد.

Zapp i300 دارای دو باتری 48 ولت است که هر کدام دارای مقدار 1.25 کیلو وات ساعت برای 2.5 کیلووات ساعت برق است. باتری ها قابل حمل ( portable ) هستند تا شارژ به صورت جداگانه امکان پذیر باشد. 

در حالی که سرعت و قدرت هر دو بسیار چشمگیر هستند، تلفیق آنها قابلیت پیمایش مناسبی را ارایه نمیدهد. Zapp i300 تنها 37 مایل (60 کیلومتر) در مسیرهای و بین شهری قابلیت پیمایش شما را دارد. و در نظر داشته باشید که اگر شما در حال رفتن با سرعت کامل باشید، حتی کمتر از رقم تبلیغاتی را باید در نظر بگیرید.

بدنه ی Zapi300 از یک قاب  فولادی-کروم  با یک اسلایس آلومینیومی با باربری بهره مند است. بازوی چرخ عقب از یک کمک فنر استوانه ای هیدرولیکی با قابلیت تنظیم دستی پشتیبانی می کند. کمک های جلو نیز دارای تعویض پیش بار قابل تنظیم دستی است.

Zapp i300 دارای ترمزهای دیسکی ضد قفل هیدرولیکی و لاستیکهای 14 اینچی است. این اسکوتر همچنین شامل ترمزهای احیا کننده و گزینه ای برای فعال کردن regen  پس از آزاد شدن دریچه گاز را فراهم می کند. Zapp ادعا می کند این ویژگی می تواند تا 10-20٪ به محدوده پیمایش اسکوترها اضافه  کند.

این موتور سیکلت الکتریکی دارای وزن 90 کیلوگرم است و تا وزن 150 کیلوگرم را به راحتی تحمل میکند.

نقد-و-بررسی-موتور-برقی-انگلیسی-zapp-i300

Zapp i300 در حال حاضر برای پیش سفارش در انگلستان، فرانسه، ایتالیا، هلند، بلژیک و آلمان در دسترس است. قیمت پایه 6،300 یورو (7،130 دلار) است، که این مبلغ به قیمت Vespa Elettrica می رسد.

گزینه های اضافی، از جمله یک باتری سوم،  دوربین dash، ردیابی GPS، و چرخ های فانتزی قابل سفارش میباشد که البته به قیمت آن کمی اضافه میشود.

این موتور برقی در تعدادی از رنگهای پر زرق و برق نیزارایه میشود.