بررسی اسکوترهای برقی تک چرخ شرکت ایرویل ( AirWheel )

Roadie

بررسی اسکوترهای برقی تک چرخ شرکت ایرویل ( AirWheel )

تب استفاده از اسکوترهای برقی تقریبا تمام دنیا را فرا گرفته است. چه این دستگاه‌ها را مفید و در خدمت بشر بدانیم و چه صرفا  آن‌ها را وسیله‌ای برای تفریح قلمداد کنیم، باید بپذیریم که اسکوترهای برقی روزبه‌روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند. اگر نگاهی به مدل‌های اسکوتر برقی در بازار داشته باشید، متوجه می‌شوید که این وسایل جز در طراحی ظاهری، شارژدهی یا توان موتور تفاوت دیگری با هم ندارند و تفاوت چشمگیری بین مدل‌های مختلف اسکوترهای برقی به چشم نمی‌خورد. اما شرکت در اصل آمریکایی ایرویل (Airwheel) با مدل‌های سری Q و X از اسکوترهای برقی‌ خود، توانسته جذابیت جدیدی در این حوزه ایجاد کند.

اسکوتر-برقی-ایرویل-airwheel-q1

مدل‌های سری Q دارای دو چرخ و سری X مجهز به یک چرخ هستند. تفاوت اسکوترهای سری Q شرکت AirWheel با دیگر اسکوترها، این است که چرخ‌های این سری بسیار به هم نزدیک هستند. سری X هم که به‌خاطر قدرت مانور بالا، می‌توانند وسایل بسیار جذابی برای حرکات نمایشی باشند. به‌طورکلی باید مدل‌های سری X را مناسب برای افراد جسوری دانست که به دنبال هیجان زیاد هستند و سری Q را برای افرادی که صرفا به دنبال وسیله‌ی سرگرمی کم‌خطر می‌گردند.  در ادامه‌ی این مطلب به بررسی ساده‌ترین و ارزان‌ترین اسکوترهای سری Q و X شرکت ایرویل ، یعنی Q1 و X3 می پردازیم.

اسکوتر-برقی-ایرویل-airwheel-x3

سوار شدن و حرکت با اسکوترهای سری X بسیار شبیه به سوار شدن روی موتورسیکلت است. شباهت این دو وسیله به‌خاطر مکانیزم حفظ تعادل در آن‌هاست. زمانی که در حال حرکت با این وسایل هستید، می‌توانید تعادل‌تان را حفظ کنید. اما وقتی‌که بخواهید بایستید، تعادلتان به هم می‌خورد و برای اینکه به زمین نخورید، باید یکی از پاهایتان را روی زمین بگذارید. اما مکانیزم در مورد سری Q کاملا متفاوت است. به دلیل برخورداری مدل‌های این سری از دو چرخ و سیستم حفظ تعادل هوشمند می‌توان بدون گذاشتن پای خود روی زمین، روی این اسکوتر ایستاد.

اسکوتر-برقی-ایرویل-airwheel-x3

خیلی راحت می‌توان از روی تک و دو چرخ بودن این دستگاه‌ها، به کاربرد آن‌ها پی برد. به نظر ما یکی از مفیدترین استفاده‌ی اسکوترها، حرکت با آن‌ها در بین قفسه‌های یک انبار بزرگ یا بخش‌های یک کارخانه است. اسکوتر برقی Q1 به دلیل برقرار ماندن تعادلش در حالت سکون، دستگاهی ایده‌آل برای کسانی است که در انبار کار می‌کنند.

اسکوتر-برقی-ایرویل-airwheel-q1

اما اسکوتر برقی X3 به دلیل تک چرخ بودنش، قدرت مانور بالایی دارد و بهترین مکان برای استفاده از آن‌ها، پارک‌ها و فضاهای شهری است.

اسکوتر-برقی-ایرویل-airwheel-x3

هر دو مدل اسکوتر برقی Q1 و X3 از زبان طراحی یکسانی بهره می‌برند. بدنه‌ی هر دو دستگاه از جنس پلاستیک است که مقاومت و استحکام خوبی دارند. همچنین در طرفین هر دو دستگاه، دو جا پایی آلومینیومی وجود دارد که کاربرد پدال هم دارند. با فشار آوردن روی پنجه‌ی پاها، اسکوتر به سمت جلو و با فشار آوردن به پاشنه‌ها، دستگاه می‌ایستد یا به عقب حرکت می‌کند.

اسکوتر-برقی-ایرویل-airwheel-q1

پدال‌ها، پاسخگویی و حساسیت بسیار خوبی دارند. مهم‌ترین نکته در زمان سوار شدن این دو مدل اسکوتر برقی مربوط به نقطه‌ی مرزی تعادل است. نقطه‌ای که نه به جلو و نه به عقب حرکت می‌کنید. معمولا جابجایی اسکوترهای برقی به دلیل وزن زیادی که دارند، کمی با سختی انجام می‌شود. اما در مورد دو اسکوتر Q1 و X3 به دلیل برخورداری از دسته، می‌توان به‌راحتی آن‌ها را بلند یا جابجا کرد.

اسکوتر-برقی-ایرویل-airwheel-q1

 

اما نباید از وزن نسبتا زیاد این دو مدل اسکوتر  برقیAirwheel چشم‌پوشی کرد. مدلX3  حدود ۱۰ کیلوگرم و مدل Q1 ده کیلو و شش‌صد گرم وزن دارد. البته شرکت Airwheel کوله‌پشتی مخصوصی برای تمام اسکوترهای سری Q و X طراحی کرده که می‌تواند جابجایی این محصولات را برای کاربران بسیار راحت‌تر کند.

اسکوتر-برقی-ایرویل-airwheel-q1

نکته‌ی مثبت دیگر درباره‌ی طراحی این دو اسکوتر، قابلیت ضد آب بودن آن‌ها است. Q1 و X3 می‌توانند در برابر نفوذ آب باران مقاومت کنند.

اسکوتر-برقی-ایرویل-airwheel-x3

لاستیک ها

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که اسکوترهای برقی Airwheel با دیگر اسکوترهای معمول بازار دارد، چرخ‌های بادی آن‌هاست. همان‌طور که می‌دانید اکثر هاوربوردها یا تخته‌های دو چرخ تعادلی، دارای لاستیک تو پُر هستند. خوبی لاستیک‌های تو پُر این است که از پارگی یا پنچری در امان هستند. اما اسکوترهای با تایرهای تو پُر معمولا قدرت مانوری کمی دارند. ازاین‌رو استفاده از لاستیک‌های بادی در چرخ‌های Q1 و X3 می‌تواند قدرت مانور بالایی برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

اسکوتر-برقی-ایرویل-airwheel-q1

علاوه بر این، لاستیک‌های این دو مدل اسکوتر تیوبلس هستند و پنچرگیری آن‌ها بسیار سریع و راحت است. باد کردن لاستیک این اسکوترها بسیار راحت است. اما برای عوض کردن لاستیک با پنچرگیری بهتر است به نمایندگی شرکت Airwheel مراجعه کنید. مدل X3 دارای تایر ۱۴ اینچی و مدل Q1 دارای تایر ۱۲٫۵ اینچی است.

 

باتری

هیجان‌انگیزترین ویژگی این دو اسکوتر مربوط به شارژ خودکار آن‌ها در سراشیبی است. زمانی که در حال حرکت با یکی از دو اسکوتر X3 یا Q1 در سرپایینی باشید، دستگاه به وسیله‌ی دینامی که دارد، شارژ می‌شود. صحبت از شارژدهی این دستگاه‌ها شد؛ بگذارید تا در مورد ظرفیت باتری و مدت‌زمان شارژ کامل آن‌ها هم صحبت کنیم. مدل Q1 و X3 به یک باتری لیتیومی با ظرفیت ۱۷۰ وات ‌ساعت مجهز است و می‌تواند حدود ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه شارژ کامل شود.

اسکوتر-برقی-ایرویل-airwheel-q1

میزان شارژدهی این وسایل ارتباط مستقیمی به وزن  دارد. به‌طوری‌که هر چه وزن فرد بیشتر باشد، میزان شارژدهی آن کمتر خواهد بود. البته این دو مدل اسکوتر از لحاظ وزنی دارای آستانه‌ی تحمل هستند و طبق گفته‌ی سازنده می‌توانند حداکثر تا ۱۲۰ کیلوگرم وزن را تحمل کند. اما در عمل حداکثر ظرفیت بار این دستگاه کمی بیشتر از ۱۲۰ کیلوگرم است. به‌هرحال، دو مدل Q1 و X3 می‌توانند با یک‌بار شارژ کامل، مسافتی حدود ۲۳ کیلومتر را بپیمایند. روی بدنه‌ی اسکوترهای X3 و Q1 چهار چراغ LED به رنگ قرمز وجود دارد که نشان‌دهنده‌ی شارژ باقی‌مانده‌ی دستگاه است. علاوه بر این، وضعیت چشمک‌زن چراغ‌ها بیانگر محافظت دستگاه است.

اسکوتر-برقی-ایرویل-airwheel-q1

یادگیری

باید بدانید که اگر نخستین باری است که از این اسکوترهای برقی استفاده می‌کنید، کار با آن‌ها، سخت است. شاید شما هم برای شروع، به ویدیوهای آموزشی رجوع کنید.

اسکوتر-برقی-ایرویل-airwheel-x3

ما در این فرصت می‌خواهیم خیلی سریع به معرفی برخی راه‌کارهایی بپردازیم که می‌تواند فرآیند یادگیری و کار با این اسکوترها را تسریع ببخشند. در بسته‌بندی اسکوترهای سری X، دو چرخ کمکی و اضافه وجود دارد که با وصل کردن آن‌ها می‌توانید تعادل خود را بهتر حفظ کنید. همچنین یک بند ایمنی در بسته‌بندی سری‌های Q و X وجود دارد که می‌توانید آن را به دسته‌ی اسکوتر وصل کنید و تعادل خود را حفظ کنید.

دیگر موضوعی که در روزهای نخست کار با این اسکوتر باید به آن توجه کنید، انتخاب درست مسیر است. با وجود آنکه امکان راندن این وسایل در مسیرهای ناهموار وجود دارد، اما ما پیشنهاد می‌کنیم که در زمان یادگیری، تنها در محیط‌های صاف و هموار از این وسایل نقلیه استفاده کنید.

 

سرعت

بیشترین سرعتی که می‌توان با X3 و Q1 رفت، ۱۸ کیلومتر بر ساعت است. اگر مانند ما به دنبال ماجراجویی هستید تا با سرعتی بیشتر از آنچه سازنده توصیه کرده حرکت کنید، باید بگوییم که تلاش‌تان کاملا بی‌نتیجه است. به خاطر آن‌که دستگاه برای سرعت‌های بیشتر از ۱۸ کیلومتر بر ساعت محدودیت گذاشته و با رسیدن به مرز این سرعت، اسکوتر با روشن کردن چراغ چشمک‌زن، به شما هشدار می‌دهد.

اسکوتر-برقی-ایرویل-airwheel-q1

Q1 و X3 ساده‌ترین و ارزان‌ترین اسکوترهای برقی شرکت AirWheelهستند. اما در عین حال، پرفروش‌ترین مدل‌های سری Q و X به‌حساب می‌آیند. از این دستگاه‌ها می‌توان در هر محیطی استفاده کرد. فرقی نمی‌کند در محیط گل‌آلود هستید یا جاده‌ی خشک. X3 و Q1 می‌توانند به‌خوبی در این شرایط حرکت کنند. البته شاید برای کسانی که تازه‌کار هستند، استفاده از این اسکوترها برایشان کمی سخت باشد. اما بعد از کمی وقت گذاشتن می‌توانید در راندن این وسایل استاد شوید و از کار با آن‌ها لذت ببرید. نکته‌ی مثبت دیگر این دو اسکوتر مربوط به شارژ خودکار آن‌ها در سرپایینی است. اما تنها نکته‌ی منفی این دو دستگاه، نبود چراغ است که می‌توان این مشکل را با خرید یک چراغ LED دوچرخه برطرف کرد. روی‌هم‌رفته باید بگوییم که مدل X3 یکی از پرفروش‌ترین اسکوترهای تک چرخ و Q1 یکی از پرفروش‌ترین اسکوترهای دو چرخ به هم چسبیده‌ی دنیا است که نقدهای مثبت زیادی در مورد آن‌ها نوشته شده است. اگر به دنبال انجام کارهای نمایشی با یک اسکوتربرقی مقرون‌به‌صرفه هستید، مدل X3 و اگر به دنبال تجربه‌ی هیجان کمتر اما ایمنی بیشتر هستید، مدل Q1 اسکوتر مناسب‌تری برای شما به‌حساب می‌آید.