بررسی و مقایسه موتور سیکلت های برقی با موتور سیکلت های بنزینی

Roadie

بررسی و مقایسه موتور سیکلت های برقی با موتور سیکلت های بنزینی

 

به گزارش پایگاه خبری به نقل از مشرق، امرزه محیط زیست به عنوان بستری برای فعالیت های بشری بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. آلودگی محیط زیست به دلیل تاثیر مستقیمی که بر سلامت انسان دارد، مورد توجه جدی کشورهای دنیا قرار گرفته است.

یکی از مهم ترین بخش های محیط زیست که هر روز با آن در ارتباط هستیم هوایی است که استشمام می کنیم. کیفیت هوایی که وارد بدن انسان می شود در عملکرد سیستم های دفاعی و حرکتی بدن تاثیر گذار است.

آلودگی هوای کلان شهر های کشور و به ویژه استان تهران امروزه به دغدغه ای جدی مسولین محیط زیست و علوم پزشکی کشور تبدیل شده است .

بر اساس مطالعات صورت گرفته در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران بیش از 80% از آلودگی هوای شهر تهران مربوط به وسایل نقلیه متحرک می باشد. از میان وسایل نقلیه متحرک موتورسیکلت ها از جایگاه ویژه ای در آلودگی هوای شهر تهران برخوردار هستند.

موتور سیکلت ها اگرچه تنها 6% از ظرفیت ناوگان وسایل نقلیه شهر تهران را تشکیل می دهد اما مطالعات نشان می دهد که موتور سیکلت تا 8 برابر بیشتر از خودروهای بنزینی آلاینده تولید می کند.

عمده‌ترین آلاینده‌هایی که توسط وسایل نقلیه تولید می‌گردد کربن مونواکسید(co) هیدوژن کربن(HC) و اکسید نیترات (NOx) است. بررسی ضریب انتشار (میزان تولید آلاینده به ازای پیمایش در واحد طول) وسایل نقلیه نشان می‌دهد که موتور سیکلت ها به مراتب بیشتر از خودروهای بنزینی و دیزل تولید آلاینده دارند. در شکل زیر نسبت ضرایب انتشار موتورسیکلت به خودروهای بنزینی و دیزلی نشان داده شده است.

مقایسه آلایندگی موتور برقی با بنزینی

یکی از راهکارهای کاهش آلودگی ناشی از تردد وسایل نقلیه، جایگزینی وسایل نقلیه برقی به جای وسایل نقلیه با سوخت فسیلی است.


یکی از رایج ترین روش های جایگزینی وسایل نقلیه با مصرف سوخت فسیلی، استفاده از موتورسیکلت های برقی است. موتورسیکلت های برقی با استفاده از انرژی برق حرکت می‌کنند و هیچگونه آلاینده ای تولید نمی کنند.

در جدول زیر مقایسه ای بین یک موتورسیکلت برقی و بنزینی آورده شده است.

مقایسه هزینه سوخت موتور سیکلت برقی با بنزینی

همانطور که در جدول بالا نشان داده شده است در پیمایش یکسان سالانه موتورسیکلت های برقی و بنزینی با در نظر گرفتن هر لیتر بنزین 1000 تومان و هر کیلووات ساعت برق به قیمت فعلی 50 تومان، هزینه انرژی برای موتور سیکلت برقی حدود 20 برابر کمتر از موتور سیکلت های بنزینی است.

در ادامه به چند مورد از مزایای موتورسیکلت های برقی می پردازیم , با  ایران اسکوتر همراه باشید :

۱- کاهش آلودگی هوا

هسته پژوهشی سوخت، احتراق و آلایندگی دانشگاه صنعتی شریف در اندازه‌گیری ضرایب انتشار آلاینده‌ها و مصرف سوخت موتورسیکلت‌های شهر تهران ۶۰ نمونه موتورسیکلت بنزینی را مورد آزمون سنجش آلایندگی و مصرف سوخت قرار داد. این آزمون‌ها مطابق استاندارد آلایندگی یورو ۳ انجام شدند. طبق نتایج آزمون، میزان انتشار مونوکسید کربن از موتورسیکلت‌های شهر تهران ۷ برابر حد مجاز استاندارد است. مطابق نتایج به‌دست‌آمده در این پژوهش، موتورسیکلت‌های ۱۲۵سی‌سی کاربراتوری، که بیشترین سهم را در ناوگان شهر تهران به خود اختصاص می‌دهند، دارای بیشترین نرخ انتشار آلایندگی هستند.

به‌طور متوسط ۳۰درصد از سوخت در موتورسیکلت‌ها به‌صورت ناقص می‌سوزد که این امر زمینه‌ساز تولید مقادیر قابل‌توجه آلاینده‌های مونوکسید کربن، ترکیبات هیدروکربنی نسوخته و دوده از موتورسیکلت‌ها است و عدم کنترل مناسب ترکیب مخلوط سوخت و هوا توسط کاربراتور جزو علل اصلی انتشار مقادیر قابل‌توجه آلایندگی از موتورسیکلت‌ها محسوب می‌شود. بر مبنای هزینه کنترل آلودگی هوا، برآورد هزینه‌های آلودگی هوا ناشی از تردد موتورسیکلت‌ها در ناحیه طرح ترافیک برای سال ۹۲ در حدود ۸ میلیارد دلار است. لذا جایگزینی موتورسیکلت‌های برقی به‌جای بنزینی، نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا خواهد داشت.

۲- کاهش آلودگی صوتی

ازجمله مزایای موتورسیکلت های برقی این است که آلودگی‌های صوتی را به‌شدت کاهش می‌دهد؛ این در حالی است که در حال حاضر سهم موتورسیکلت‌های بنزینی از آلودگی صوتی ۵۰ درصد است. ناوگان موتورسیکلت موجود در تهران ۸۳ دسی‌بل آلودگی غیرمجاز صوتی در فاصله ۱۰ متری خود ایجاد می‌کند و این در حالی است که میزان حد مجاز آن ۷۷ دسی‌بل است. تنها یک‌میلیون دستگاه موتورسیکلت که حجم موتور آن‌ها ۱۲۵ تا ۱۸۰ سی‌سی است به‌اندازه ۶ هزار دستگاه اتوبوس شهر و ۵/۳میلیون خودرو در حال تردد و البته همه واحدهای صنعتی و خانه‌های مسکونی، آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند اما موتورسیکلت‌های برقی صدایی شبیه به جاروبرقی دارند و آلودگی صوتی کمتری ایجاد می‌کنند.

هزینه‌های آلودگی صوتی معمولاً از دو هزینه «آزار صوتی» و «هزینه بهداشتی» تشکیل‌شده است. هزینه آزار صوتی معمولاً بر اساس تمایل پرداخت افراد برای داشتن آرامش بیشتر برآورد می‌شود. آثار بهداشتی آلودگی صوتی شامل تغییر ضربان قلب، افزایش فشارخون، کاهش کیفیت خواب، تغییرات هورمونی و حتی آسیب شنوایی است. هزینه‌های سنگین سلامتی ناشی از آلودگی صوتی در کشورهای توسعه‌یافته اروپایی تا ۰.۵ درصد تولید ناخالص داخلی می‌رسد. آلودگی صوتی همچنین به‌راحتی باعث کاهش اجاره منازل تا ده درصد و کاهش ارزش منازل تا ۴ درصد خواهد شد.

این در حالی است که آلودگی صوتی موتورهای برقی بسیار ناچیز است و حدود ۱۰ دسی‌بل است. البته عده‌ای، نقطه قوت عدم آلودگی صوتی را به‌عنوان نقطه‌ضعف مطرح می‌کنند و به موتورسیکلت‌های برقی لقب «قاتلان خاموش» را می‌دهند. به اعتقاد این دسته، بی‌صدا بودن موتورسیکلت‌های برقی باعث می‌شود عابران پیاده بدون احساس خطر به راه خود ادامه دهند و از وسیله نقلیه‌ای که به آن‌ها نزدیک می‌شود مطلع نشوند؛ به همین دلیل بعضی از این موتورسیکلت‌ها به صدای مصنوعی مجهز شده‌اند تا راننده خودروهای دیگر و عابران نزدیک شدن خطر را با شنیدن صدای آن حس کنند.

 ۳- بازدهی بالای موتورهای برقی و زیرساختهای ارزان‌تر

موتور الکتریکی، بخش مرکزی موتورسیکلت برقی است. موتورهای الکتریکی جزو پربازده‌ترین ابزار مکانیکی هستند که تا به امروز شناخته‌شده است. انرژی با راندمانی در حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد توسط این موتور به چرخ‌ها منتقل می‌شود درصورتی‌که برای موتورهای بنزینی این مقدار در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد است. همچنین نسبت به خودروهای الکتریکی احتیاج به زیرساخت‌های شارژ ارزان‌تری دارند و به‌طور مثال می‌توانند به‌راحتی با پریزهای متداول الکتریکی هم شارژ شوند.

 ۴- بازگشت سرمایه‌گذاری از دید منافع اجتماعی

بازگشت سرمایه‌گذاری از دید منافع اجتماعی در موتورسیکلت‌های برقی در بدترین حالت کمتر از سه سال خواهد بود. دلیل این امر فراوان بودن منافع ناشی از حذف آلودگی هوا، آلودگی صوتی و تصادفات براثر جایگزینی موتورسیکلت بنزینی با موتورسیکلت برقی است.

 ۵- ایمنی بیشتر موتورسیکلت‌های برقی 

عده‌ای سرعت پایین موتورسیکلت های برقی را به‌عنوان فرصت در نظر می‌گیرند و بر ایمن‌تر شدن سفرهای شهری با استفاده از موتورسیکلت‌های برقی تأکید می‌کنند. با توجه به اینکه تصادفات حین موتورسواری یکی از شایع‌ترین علل مرگ در سوانح رانندگی است؛ به‌طوری‌که بیش از ۲۰ درصد متوفیان تصادفات در ایران را موتورسواران تشکیل می‌دهند و بالای ۴۰ درصد از کشته‌ها در اثر تصادفات درون‌شهری متعلق به موتورسواران است  اما با استفاده از موتورسیکلت های برقی به دلیل شتاب و سرعت کمتری که دارند تعداد تصادفات مرگبار نیز کاهش می‌یابد.